Seneste regelsæt

22.4.2011: Lov nr. 129 af 15.04.1930 om Forsikringsaftaler

01.01.2001: Lov nr. 56 af 18.03.1925 om Ægteskabets Retsvirkninger

01.01.2001: Lov nr. 277 af 30.06.1922 om Umyndighed og værgemål

21.4.2011: Lov nr. 242 af 08.05.1917 om Aftaler og andre retshandler på formuerettens område

01.01.2001: Lov nr. 243 af 08.05.1917 om Kommission, handelsagentur og handelsrejsende

12.8.2009: Lov nr. 274 af 22.12.1908 om Forældelse af visse Fordringer (1908-Loven)

21.4.2011: Lov nr. 102 af 24.04.1906 om Køb

3691 - 3697

<< <

 

 

 

Danske skatteministre

1902: Generaldirektoratet for Toldvæsenet og Skattedepartementet blev oprettet.


I årene efter statsskatteloven af 1903 og toldloven af 1908 fandt man, at skattevæsenet og toldvæsenet var egentlige statserhverv, hvorfor generaldirektoratet også burde placeres blandt de egentlige ministerielle departementer. Generaldirektoratet for Toldvæsenet blev derfor et departement i 1919.


Skattedepartementet og Tolddepartementet hørte indtil 1975 under Finansministeriet, men har siden udgjort et særskilt ministerium, først kaldet Skatte- og Afgiftsministeriet og fra 1987 blot Skatteministeriet.


Svend Jakobsen (S) 1975-1977
Jens Kampmann (S) 1977-1978
Anders Andersen (V) 1978-1979
Karl Hjortnæs (S) 1979-1981
Mogens Lykketoft (S) 1981-1982
Isi Foighel (K) 1982-1987
Anders Fogh Rasmussen (V) 1987-1992
Peter Brixtofte (V) 1992-1993
Ole Stavad (S) 1993-1994
Carsten Koch (S) 1994-1998
Ole Stavad (S) 1998-2000
Frode Sørensen (S) 2000-2001
Svend Erik Hovmand (V) 2001-2004
Kristian Jensen (V) 2004 -