Seneste regelsæt

11.8.2009: Bekendtgørelse nr. 149 af 18.04.1972 om transportable beholdere til sammentrykkede, fordråbede eller under tryk opløste luftarter

11.8.2009: Bekendtgørelse nr. 151 af 18.04.1972 om opstilling og brug af mekanisk drevne kraner, taljer og lignende

11.8.2009: Bekendtgørelse nr. 155 af 18.04.1972 om trykbeholdere m.v. på landjorden

12.8.2009: Cirkulære nr. 0 af 27.01.1972 om forbud mod færdsel i Søndre Strømfjord

01.01.2001: Lov nr. 293 af 09.06.1971 om Beholdere til øl og læskedrikke

13.10.2014: Lov nr. 296 af 09.06.1971 om ophævelse af revisionsbestemmelser vedrørende lov om euforiserende stoffer og borgerlig straffelovs § 191

10.8.2009: Anordning nr. 56 af 15.02.1971 om ændring af forskellige lovbestemmelser med 21 års-aldersgrænser

10.8.2009: Anordning nr. 57 af 15.02.1971 om Myndighedslovens ikrafttræden for Nord- og Østgrønland

10.8.2009: Anordning nr. 58 af 15.02.1971 om Ikrafttræden for Grønland af ændring af myndighedsloven (Myndighedsalderen)

01.01.2001: Regulativ nr. 11 af 03.09.1970 om kloakanlæg i grønlandske byer, GTO-cirkulære nr. 11.019

3551 - 3560

<< < > >>

 

 

 

USA's udenrigsministre

USA's udenrigsminister er et føderalt embede under USA's regering. Udenrigsministeren er en del af præsidentens kabinet, og det er også præsidenten der udpeger udenrigsministeren efter sin egen indsættelse. Den officielle titel på udenrigsministeren er U.S. Secretary of State.

Den første amerikanske udenrigsminister var Thomas Jefferson, der blev udnævnt den 26. september 1789 af landets første præsident, George Washington. Pr. februar 2013 er John Kerry den 68. udenrigsminister i landets historie.